Przewodnik prawdziwego turysty po Bieszczadach na 2019 rok

turysta w bieszczadach

Prawdziwy turysta łowi okazje i co chwilę wyjeżdża na wakacyjne wyjazdy. Zarówno w lecie jak i zimą ilość okazji jaka czeka na nas w Bieszczadach jest na prawdę ogromna.

Wszyscy staramy się zorganizować swój czas jak najlepiej, by wspólnie z rodziną spędzić wymarzony czas na urlopie. Ilość szlaków turystycznych jest bardzo wysoka i to od nas zależy jak zaplanujemy sobie wspólnie czas. Do zdobycia jest wiele szczytów – zarówno tych mniejszych jak i tych większych.

Warto zabrać ze sobą odpowiedni ekwipunek na każdą ewentualność, gdyż w Bieszczadach nigdy nie wiadomo co może nas spotkać. Z pewnością nie wszyscy wiedzą, że Bieszczady słyną z wielu dzikich ostępów i dziewiczych miejsc, nietkniętych ludzką stopą. 

Przewodnik bieszczadzki 2019 – przewodnik prawdziwego turysty

Bieszczady leżą na terenach trzech państw, a część umiejscowiona w Polsce rozciąga się na obszar 2100 kilometrów kwadratowych. Najwyższym szczytem po stronie polskiej jest Tarnica 1346 m n.p.m, a najwyższy szczyt Bieszczadów, znajdujący się na Ukrainie to Pikuj (1405 m n.p.m.).

bieszczady turysta

Cechą charakterystyczną Bieszczad jest unikalna roślinność niewystępująca w innych regionach Polski, z czego prawie wszystkie są pod ochroną. Większość roślin występuje na tak zwanych połoninach, czyli terenach położonych powyżej 1100 metrów n.p.m.

Niezbyt wysokie góry, w dużej części – u ich podnóża – gęsto zalesione, są kryjówką wielu drapieżnych zwierząt takich jak wilki, rysie, żbiki czy niedźwiedzie. Oprócz nich można tu spotkać jelenie, sarny, żubry, oraz drobniejszą zwierzynę, a spotkanie ich podczas wędrówek nie należy do rzadkości. Z tego też powodu odpowiednie ubranie oraz ekwipunek, a także niezbaczanie z wytyczonych szlaków, uchroni nas od niepożądanych przygód.

Bieszczady również słyną z ogromnego zbiornika wodnego, funkcjonującego pod nazwą „Bieszczadzkie Morze”, które w rzeczywistości jest wielkim Jeziorem Solińskim, powstałym przez zbudowanie zapory w Solinie. Jest to największy w Polsce zbiornik wody słodkiej, służący również jako kąpielisko.

Tereny regionu Bieszczad obfitują w większe i mniejsze miasta, w których początki osadnictwa datowane są na XIII wiek naszej ery. Z tego też okresu zachowało się wiele zabytkowych obecnie budowli, z pewnością wartych zwiedzenia; z kolei prowadzone w tych rejonach prace archeologiczne przyczyniły się do odnalezienia wielu przedmiotów codziennego użytku ludności osadniczej jeszcze sprzed naszej ery.

turysta w bieszczadach

Turysta w Bieszczadach

Trasy turystyczne w Bieszczadach prowadzą wśród malowniczych przełęczy, kotlin, lasów i miast. W miastach znajdziemy wiele interesujących zabytków, a także nowoczesnych budynków, wiele muzeów, kościołów i cerkwi prawosławnych.

Rejon Bieszczad, pomimo swojej odrębności, jest znakomicie rozwinięty turystycznie. Znajdziemy tu wiele hoteli, pensjonatów, miejsc kempingowych i gospodarstw agroturystycznych. Ceny noclegów, a także posiłków nie są specjalnie wygórowane – a kuchnia tradycyjna i regionalna z pewnością zadowoli podniebienie niejednego smakosza.

About The Author

Reply