Bieszczady 2019 – czy warto wyruszyć na szlaki turystyczne?

bieszczady zimą

Co przyniósł nam 2019 rok?

Początek 2019 roku przyniósł nam wiele niespodzianek. W rejonach górskich od pewnego czasu był już śnieg, ale to co wydarzyło się w pierwszych dniach 2019 roku nie było do przewidzenia. W całej Polsce zaczął padać śnieg i spadać zaczęła temperatura. 

Jak można się więc spodziewać warunki na szlakach nie są do końca korzystne, jednakże można podróżować i zwiedzać nasz przepiękny bieszczadzki krajobraz. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w ciągu najbliższych dni pojawić się może duża warstwa śniegu i podróżowanie może być na prawdę ciężkie.

Jak wyglądają obecne warunki na bieszczadzkich szlakach?

Obecne podróżowanie po górach w Bieszczadach wymaga odpowiedniego wyboru danej trasy, gdyż szlaki nie są widoczne, a wszystko spowodowane jest ciągle padającym śniegiem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić w miejscach zawietrznych, gdzie pokrywa śnieżna może posiadać nawet około 150 cm lub więcej.

zima w bieszczadach

Sytuacja w Tatrach o wiele bardziej niebezpieczna

W pobliskich Tatrach sytuacja wygląda zupełnie inaczej – o wiele niebezpieczniej. Tatrzański Park Narodowy zdecydował się zamknąć wiele szlaków turystycznych, a w tym również szlak prowadzący nad Morskie Oko – ten jest najbardziej oblegany przez turystów.

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego, który obecnie panuje w Tatrach jest dosyć niebezpiecznym, gdyż pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Co za tym idzie podczas porywistego wiatru, który również panuje obecnie w Tatrach sprawić może wiele przykrych niespodzianek.

Na pięcio-stopniową tabelę stopni zagrożeń czwarty stopień jest więc dosyć niebezpieczny i my również zalecamy by przez najbliższy czas nie wybierać się na szlaki w Tatrach. Kto wie co następne dni nam przyniosą – być może wszystko się ustabilizuje i turyści wrócić będą mogli na szlaki.

About The Author

Reply